11 квітня — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

Дата опублікування:
11 квітня 2019 року.

     Щорічно, 11 квітня світ відзначає Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Однією з найстрашніших сторінок людської історії стала історія фашистських концентраційних таборів.

    У пам’ять про загиблих і тих, хто вижив в фашистських концтаборах  з 1941по1945роки, сьогодні   в  Киселівській школі пройшли  хвилини пам’яті,    по класах бесіди, на яких було повідомлено факти злочину нацистами.  Шкільним  бібліотекарем оформлено виставку.

    Саме в цей день 11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальда підняли повстання проти нацистів та вибороли свою свободу.Вони, дізнавшись про підхід союзних військ, успішно здійснили збройне повстання, обеззброїли і захопили в полон більше 800 есесівців і солдатів охорони, взяли в свої руки керівництво табором. Тільки через дві доби американські війська, які знаходилися поблизу, дісталися табору. Здійснивши повстання, в’язні Бухенвальда врятувалися від знищення, так як гітлерівська влада напередодні віддали наказ про фізичне винищення усіх ув’язнених.

    Крім Бухенвальда   існували й інші концтабори: Освенцім, Майданек, Дора, Маутхаузен, Штутгоф, Заксенхаузен, Треблінка. З 18 млн громадян країн Європи, що пройшли через табори різного призначення, в тому числі і концентраційні табори, було знищено понад 11 млн чоловік. Система концтаборів у Німеччині була ліквідована разом з розгромом гітлеризму, засуджена вироком Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі.

  Прикро, але  багато наших земляків із Киселівки і Максимівки були насильно відправлені до концентраційних таборів,  на примусові роботи до Європи ще молодими або зовсім дітьми — це Німеччина, Франція, Польща, Італія. Не всі повернулися до рідних домівок — загинули, а хтось побоявся масових арештів на Батьківщині — повиїжджали до інших країн — у Канаду, до США, в Австралію, багато хто навіть зостався у Німеччині.  І тільки з 1991року  почали з’являтися перші звістки. Вони розшукували родичів по телебаченню, через ряд волонтерських організацій. Розповідали про своє жахливе і страшне життя, про нелюдські умови утримання їх в концтаборах. 3 колишніх малолітніх (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаних інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин.   Але все витримали і вони вижили всім смертям назло!

  У Киселівському  костьолі Пресвятої Непорочної діви Марії пройшов   молебен за загиблими  в’язнями  фашистських концтаборів.

   Тільки зберігаючи пам’ять про ті страшні події і віддаючи шану загиблим і тим, хто вижив у тому пеклі людям, можна сподіватися на те, що подібне більше ніколи не повториться в людській історії.  Трагедія Другої світової війни не повинна повторитися.

 Педагог-організатор Н.Швець

^ Вгору ^