До Міжнародного дня рідної мови

Дата опублікування:
20 лютого 2017 року.

З усіх скарбів, що є в моїй землі,

Ти скарб наш вічний, українська мово

 

За рішенням ЮНЕСКО 21 лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. Починаючи з 1999 року, свято стало традиційним, адже це один з тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу.

Сучасний світ знає, що державність мови є універсальною формою об’єднання людей в одне ціле, в один народ. Це важливий чинник самовизначення нації, надійна основа розвитку країни.

Мова стосується кожної людини, адже науково доведено, що від мови залежить і мислення. У країнах світу люди різняться за своїм менталітетом і світоглядом не тільки через традиції та релігійні переконання, а й значною мірою завдяки мові, якою вони розмовляють і думають.

Мова – це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен, у першу чергу, створити в своїй душі світлицю, в якій зберігається найцінніший духовний скарб – мова.

Сьогодні український народ живе у час, коли відбуваються процеси пробудження національної самосвідомості, підняття національного духу. Разом з цим прийшло усвідомлення значення української мови як серця народу, як його коріння, запоруки світлого майбутнього.

Українська мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їхніх дідів, батьків і буде мовою їхніх дітей.

Недарма сказано, що без будь-якої іншої науки ще можна обійтися, а без знання рідної мови обійтися не можна. І це справді так. Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом її особистості.

Рідна мова – невід’ємна частка Батьківщини, мова – то пісня, мова – то культура народу, його традиції, його історія. Людина, яка не поважає і не любить мову свого народу, не може викликати поваги до самої себе.

Рівень розвитку рідної мови – це показник духовності народу. Кожен школяр добре знає, що мова – життя, духовна основа. Суспільство не може існувати без мови, що допомагає висловлювати думки та передавати досвід наступним поколінням.

Історично так склалося, що Україна стала Батьківщиною для багатьох національностей. Тому завдання кожного з нас – сприяти та підтримувати розвиток мовного і культурного розмаїття нашої держави, сприяти зміцненню солідарності та толерантності, що століттями були притаманні українцями.

На теренах Снігурівського району проживає більше 43 народностей. Для багатьох із них наш степовий край став другою Батьківщиною. Кожна етнічна громада прагне зберігати й розвивати рідну мову і культуру, а діти та молодь із задоволенням вивчають українську мову.

Школярі Снігурівщини люблять українську мову і залюбки оволодівають нею. Про це свідчать постійні їх перемоги у мовно-літературних конкурсах різних рівнів. Так, у ІІІ етапі ХVII Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та ІІІ етапі VII Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка призові місця посіли Бунчук Василина (Снігурівська ЗОШ №1), Александрова Анна, Цой Вікторія, Кухтєй Микола (Снігурівська районна гімназія ім. Т.Г.Шевченка), Зубач Крістіна, Коротка Кароліна (Снігурівська ЗОШ №4), Ткачук Руслана (Новокиївська ЗОШ), Софроній Олена (Червонозірська ЗОШ).

Упродовж багатьох років команда району юних шанувальників рідного слова входить до десятки кращих в області.

Міжнародний день рідної мови широко відзначається у навчальних закладах району: проходять урочисті лінійки, години спілкування, вікторини, мовні ранки. Ці заходи – свідчення любові і поваги до рідної мови.

Великий геній українського народу Тарас Шевченко заповідав нам: «Учітеся, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!» Вивчаймо досвід і мудрість предків, які на сторожі нашої волі ставили Слово, щоб не втратити самобутність, не згубити своє сьогодення і своє майбутнє.

 

 

З.Благодатна, методист Снігурівського РМК.

              

^ Вгору ^