Пам’ять народу – у мові

Дата опублікування:
9 листопада 2016 року.

І лиш народ тоді народ,

Як є у нього рідна мова

9 листопада в Україні урочисто відзначається День української писемності та мови. Це свято є даниною одному з найцінніших надбань, що створене й залишено нам нашими попередниками. Саме мова є душею нації, її генетичним кодом, адже у її глибинах народилося культурне надбання, яким може пишатися наш народ.

Українська мова почалася з писемності, витоки якої йдуть з далекого минулого. Давньоруські літописи є дорогоцінними реліквіями історії, науки, літератури та культури, що й сьогодні вражають глибиною мудрості, далекоглядності, є актуальними і суспільно значимими.

Символічно, що 9 листопада вшановуємо пам’ять Преподобного Нестора Літописця, який був послідовником видатних творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія і якого називають основоположником письмової української мови. Він належить до найосвіченіших людей Київської Русі кінця ХІ – початку ХІІ ст. Найвизначніший його твір – «Повість минулих літ». Завдяки Несторові Літописцю нам відкриваються немеркнучі славні сторінки минулого, аби підтримувати й надихати наступні покоління на благородні справи, спонукати до пошуку істини. Преподобного Нестора по праву називають батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності.

Українська мова увібрала в себе найкращі та найвеличніші здобутки нашого народу. Українська нація має свою могутню класичну літературу, своїх визнаних світовим товариством геніїв: Григорія Сковороду, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського.

День української писемності та мови – одне з найвизначніших національних свят – широко відзначається у навчальних закладах району. Це загальношкільні лінійки, мовні ранки, конкурси знавців рідної мови та читців віршів про мову, літературно-музичні композиції, тематичні виставки у шкільних бібліотеках, зустрічі з письменниками рідного краю.

Знаменним є й те, що цього року, саме у День української писемності та мови, стартує XVII Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, що проводиться за підтримки Ліги українських меценатів. Метою конкурсу є творче змагання учнівської молоді не лише у межах програми. Учасникам треба виявити свої знання з історії розвитку української мови, проявити філологічні здібності, продемонструвати власний підхід до розв’язання творчих проблем.

Школярі Снігурівщини беруть активну участь у цьому престижному мовному марафоні, неодноразово посідаючи призові місця у І-ІV етапах. Закликаю учнівську молодь району взяти активну участь в наймасштабнішому проекті й сподіваюся, що і цього року матимемо переможців обласного та всеукраїнського рівнів.

Любов до України не може бути без любові до рідного слова. Це – мова великого народу, нації, великої культури, що сягає своїм корінням у найглибші часові виміри людської цивілізації.

Наше ставлення до рідної мови формує ставлення світової спільноти до нас як до нації. Від нас залежить, яким побачить українців світ. Зберігати і розвивати рідну мову – це будувати незалежну країну, виховувати гідних представників свого народу і пишатися своєю Батьківщиною.

Тож плекаймо калинове диво української мови, дбаймо про високу культуру рідного слово, щоб воно розвивалося й квітло як першооснова духовного життя українців!

З.Благодатна, методист Снігурівського РМК.

^ Вгору ^