Приєднайся до Дня довкілля – посади дуба – оберіг українського народу

Дата опублікування:
25 квітня 2017 року.

     Шанування дерев бере свій початок із сивої давнини, коли наші пращури поклонялися деревам як Богам. До прийняття християнства було багато священних гаїв, куди ходили на поклоніння Богам природи; там росли священні дерева, стояли кумири, відбувалися народні обряди. Дбайливе ставлення до природи вироблялося слов’янами впродовж багатьох тисячоліть проживання їх на своїх автохтонних землях. Існувало уявлення про дерево як реінкарнацію людської душі після смерті, тому до дерев наші пращури ставились як до живих істот. Але особлива пошана належала деревам, що в силу своїх природних особливостей ставали священними. Серед священних дерев українців найпочесніше місце займає дуб, недаремно його вважали “царем дерев” (у сербів — Цар дрва, у росіян — Царь-дуб, у поляків — Господар лясу). Дуб вважається аналогом Світового Дерева. У його густій кроні живе “цар птахів” (орел, сокіл). У давнину дуб виступав аналогом святині (храму), місця, де здійснювалися релігійні обряди, жертвопринесення. У народній релігії дуб вважається деревом Перуна-громовержця, символом мужності, чоловічого начала.

   Оскільки дуб — чоловічий символ, то й у піснях він асоціюється з молодим парубком, козаком. Хлопцям-старшокласникам Калинівського НВК запропоновано взяти участь в екологічному флеш-мобі «Приєднайся до Дня довкілля – посади дуба – оберіг українського народу». До акції виявили бажання приєднатися і чоловіки-працівники НВК: Васильков Ю.М., вчитель фізкультури, Стовбовенко О.О., вчитель інформатики, Дем’янчук Я.М., водій шкільного автобуса, та Стурза С.В., технік-електрик. Під керівництвом директора НВК Чернишевої В.І. «зелений загін» вирушив до дубової лісосмуги для заготівлі саджанців дуба. Серед диких кущів, у купі торішнього листя, знайшли однорічні деревця і перенесли їх на нове місце зростання – територію НВК.

    Милуючи молодими пагонами з вікна кабінету, я подумки йду по широкій дубовій алеї парку і відчуваю себе маленькою людиною, надійно укритою під зеленими склепіннями цих могутніх і добрих велетнів.

 

                                                              В.Л. Чернишева,

директор Калинівського НВК

^ Вгору ^