сайт знаходиться в режимі тестової експлуатації

Реєстрація для участі в ЗНО 2019 року триватиме з 05 лютого до 25 березня. >> > >
          
Про стан безпеки життєдіяльності у навчальних закладах району

Дата опублікування:
30 грудня 2017 року.

Питання охорони праці і безпеки життєдіяльності дедалі серйозніше звучать сьогодні в організації навчально-виховного процесу загальноосвітньої  школи,  адже дотримання встановлених норм з охорони праці – це одна з найважливіших складових її ефективної діяльності.На державному рівні покращення безпеки життєдіяльності віднесена до категорії особливої державної і суспільної значимості, а її розв’язання – до пріоритетних завдань національної безпеки України. Тому з метою збереження життя і здоров’я учасників навчально-виховного процесу, створення безпечних умов для роботи, навчання і виховання  учнів відділ освіти райдержадміністрації та адміністраціїнавчальних закладів проводять цілеспрямовану роботу за наступними напрямками:

 • створення безпечних умов праці та навчання; контроль за дотриманням вимог чинного законодавства з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності;
 • документальне оформлення роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності;
 • систематичне навчання учнів та працівників навчального закладубезпеці праці та життєдіяльності;
 • профілактика нещасних випадків під час навчально-виховного процессу та в позаурочний час;
 • організація спільної роботи з представниками інших районних управлінь та відділів: соціального захисту населення, з питань надзвичайних ситуацій,Снігурівськимрайонним управлінням ГУ ДСНС України в Миколаївській області;
 • інформаційно-агітаційна діяльність і просвітницька робота; робота з батьківською громадськістю.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону праці» у всіх загальноосвітніх навчальних закладах району створені служби з охорони праці, призначені відповідальні за безпечний стан роботи і навчання, діяльність яких проводиться згідно з Положенням про  службу з охорони праці. Ведуться журнали обліку видачі інструкцій з охорони праці, журнали реєстрації вступних та поточних інструктажів з питань охорони праці, інструктажів з питань охорони праці для учнів та вихованців, журнали реєстрації нещасних випадків невиробничого характеру, нещасних випадків з учнями та журнали реєстрації осіб, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві. Питання безпеки життєдіяльності, створення належних санітарно-гігієнічних умов, профілактики травматизму розглядаються на засіданнях педагогічних рад, нарадах при директорові, аналізуються у наказах по школі.

Систематично проходять навчання і перевірку знань з охорони праці та безпеки життєдіяльності керівництво управління освіти, навчальних закладів та їхні заступники,а також новопризначені працівники, які зайняті на роботах з підвищеною небезпекою (завідувачі кабінетами, майстернями та іншими об’єктами підвищеної небезпеки). Це сприяє зниженню травматизму.

Проведення профілактичних заходів  не в повній мірі сприяє відсутності виробничого травматизму серед працівників навчальних закладів протягом 2017 рокунесчасних випадків невиробничого характеру всього: 9 ; 2- в Горохівській ЗОШ; 3-в Снігурівській ЗОШ №4; 2-в Олександрівській ЗОШ; 1- в Киселівській ЗОШ;  1 – в Снігурівській ЗОШ №1.

Під час атестації навчальних закладів здійснюється перевірка стану безпеки життєдіяльності. У ході перевірок встановлено, що у більшості закладів проводиться належна робота щодо створення безпечних умов для навчання і праці та  попередження нещасних випадків.

Завдяки спільним зусиллям відділу освіти райдержадміністрації, райкому профспілки працівників освіти і науки України навчально-виховні заклади в цілому забезпечені законодавчими актами з питань безпечної роботи, охорони праці та пожежної безпеки.

Усі навчальні заклади району забезпечені меблями відповідно до ДСанПіНу 5.5.2.008-01. Парти промарковані, основна кількість учнів забезпечена шкільними меблями у відповідності до ростової групи.  Класні кімнати відповідають своєму функціональному призначенню за площею, лінійними розмірами, обладнанням, шкільними меблями. Проте треба зазначити, що матеріально-технічна база  кабінетів фізики, хімії, майстернів, спортивних залів не оновлюється.

З метою створення безпечних умов для навчання та відпочинку дітей у серпні комісією, до складу якої входять представники районної виконавчої влади, пожежного нагляду, Держпротспоживслужби,  районного профспілкового комітету, Державної інспекції з охорони праці у соціально-культурній сфері, управління з питань надзвичайних ситуацій, перевіряється готовність закладів освіти до навчального року, про що складено відповідна документація з дозволами всіх служб.Оформляються  акти — дозволи  на проведення навчальних занять у кабінетах і приміщеннях підвищеної небезпеки й  акти  перевірки на надійність спортивного та ігрового обладнання.

У закладах освіти проводиться певна профілактична робота з безпеки життєдіяльності серед дітей та учнів. Це організація роботи Дружин юних рятувальників-пожежних та загонів юних інспекторів руху. Щорічно протягом вересня проводиться місячник «Увага! Діти на дорозі!», протягом жовтня –«Місячникзнань правил безпеки життєдіяльності». Учні навчальних закладів є активними учасниками районних етапів конкурсів на кращий дитячий малюнок на протипожежну тематику та з безпеки дорожнього руху.

У всіх загальноосвітніх навчальних закладах викладається предмет основи здоров’я мета якого допомогти учням сформувати цінності, особисті якості необхідні для здоров’я, безпеки та успіху.

У навчальних закладах району працює4 гуртка  ДЮП та 2 ЮІР, якими охоплено 73 учні. У 2017 році Дружина юних рятівників –пожежних  Снігурівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 на зональному етапі посіла ІІ місце, а команда ЮІР СнігурівськоїЗОШ №4в обласному етапі Юних інспекторів руху — І місце.

З метою створення безпечних умов для навчання і виховання дітей у навчальних закладах району та недопущення випадків пожеж і надзвичайних ситуацій  розроблені й затверджені заходи щодо забезпечення протипожежного захисту будівель і споруд. Пожежні щити майже повністю укомплектовані необхідним інвентарем. Відділом освіти райдержадміністрації проведено ряд заходів, зокрема: здійснено перезарядку вогнегасників 47 шт. на суму 15 100грн.проведено перевірку стану заземлення на суму 76000грн., параметризацію лічильників 3300грн.  Електрогосподарство кожного навчального закладу приведено у відповідність. Шафи електрощитів постійно зачинені.Заборонено використання саморобних плавких запобіжників.Невирішеними проблемами є:

 • оброблення горищних приміщень негорючими речовинами;
 • ремонт та встановлення автоматичної пожежної сигналізації;
 • встановлення систем пристроїв блискавкозахисту;
 • відсутні або перебувають в неробочому стані джерела зовнішнього протипожежного водопостачання.

 

Продовжує хвилювати рівень побутового травматизму серед вихованців  і  учнів,  що  залишається  досить  високим і  має тенденцію  до зростання протягом зимових і літніх канікул.За 2017рік з учнями стався 43 нещасних випадків (в порівнянні з минулим роком на 1 випадок менше); 6 під час навчального процесу та 37в побуті: Горохівська ЗОШ-5 побут, Євгенвський НВК-3 побут, Киселівська ЗОШ-3 побут, Новопетрівська ЗОШ-1 нав. пр.,Олександрівська ЗОШ-1 нав. пр.,1-побут, Снігурівська ЗОШ№1-1 нав.пр.,4-побут, Снігурівська ЗОШ №3-1 нав. пр.,11побут., СнігурівськаЗОШ№4-6 побут, Снігурівська районна гімназія ім. Т.Г. Шевченка-1 побут, Широківська ЗОШ-1 нав. пр.,Василівська ЗОШ-1 побут,Промінський НВК -1 нав. пр., 2-побут.

Це свідчить про недоліки в організації навчально-виховного процесу під час уроків фізичної культури та роботи групи продовженого дня, недостатню роботу щодо виховання у дітей, відсутність належного контролю чергових вчителів за поведінкою учнів під час перерви.

Варто зазначити, що у підпорядкуванні директорів шкіл знаходиться 16 шкільних автобусів, завдяки використанню яких від дому до школи і в зворотному напрямі перевозиться 492 дітей. Використання в навчально-виховному процесі автобусів є додатковою небезпекою для життя та здоров’я учнів та працівників освіти. Відділ освіти разом з адміністраціями навчальних закладів докладає чимало зусиль для дотримання техніки безпеки під час перевезення учнів, зокрема:

 • технічний огляд періодично проходять всі транспортні засоби за кошти відділу освіти, водії транспортних засобів мають відповідні сертифікати (медичні огляди), що дозволяє їм керувати автобусами;
 • проводиться щоденний медичний огляд водіїв на місцях перед виходом на маршрут, для чого в навчальних закладах введено посади медичних працівників
 • проводиться щоденний огляд автотранспорту перед його випуском на маршрут водіями, які мають спеціальні навички механіків та спеціальну освіту, що дозволяє їм здійснювати щоденний техогляд, всі механіки отримують відповідну доплату за виконання своїх обов’язків;
 • в навчальних закладах наказами закріплено супроводжуючих осіб, які керують перевезенням учнів;
 • складено та затверджено маршрути та режим перевезень;
 • учні проінструктовані про додаткові небезпеки під час перевезення, посадки, висадки тощо під підпис.

 

Однією з головних причин нещасних випадків і травматизму є недостатнє розуміння керівниками  навчальних закладів важливості цієї проблеми та формалізм у підході до проведення інструктажу з безпеки життєдіяльності на початку і в кінці навчального року та навчання учасників навчально-виховного  процесу щодо охорони праці та безпеки життєдіяльності.

З метою збереження життя і здоров’я учасників навчально-виховного процесу, створення безпечних умов для роботи працівників освіти, навчання і виховання учнів відділом освіти райдержадміністрації, районним комітетом профспілки, адміністраціями та профкомами навчальних закладів проводяться відповідні заходи.

Завдяки колдоговірному регулюванню охорони праці працівники освіти отримали наступні переваги у 2017 році:

 • своєчасно та безкоштовно (за кошти роботодавця) пройшли щорічний медичний огляд;
 • завдяки проведеній атестації робочих місць, працівники ЗЗСО отримують доплати та додаткові відпустки за важкі умови праці;
 • за кошти роботодавця працівники забезпечуютьсямийними та дезінфікуючими засобами;
 • працівники отримують доплати за особливий характер праці;
 • працівники мають змогу навчатися, отримати юридичну та інформаційну допомогу від профспілкових органів усіх рівнів тощо;

У кожній первинні й профспілковій організації створено комісії з охорони праці, щоздійснюють громадський контроль за дотриманням адміністраціями законодавства України про охорону праці, результати діяльності яких розглядаються на нарадах при керівниках, педагогічних радах, засіданнях профкомів, загальних зборах колективів. Дієво працює і комісія по охороні праці при районному комітеті профспілки, надаючи необхідні консультації керівникам та головам профкомів закладів освіти району, здійснюючи функції громадського контролю.

У кожному навчальному закладі розроблено Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійних захворювань й аваріям, що є додатком до діючих колективних договорів і обов’язковими до виконання.

Представники профспілки входять до постійнодіючих комісій з питань навчання та перевірки знань працівників з охорони праці, разом з відповідальними з охорони праці розслідують нещасні випадки, звертаються до фонду соціального страхування від нещасних випадків.

На виконання Закону України «Про охорону праці» у 2017 році відділом освіти виділялися кошти на:

 • придбання навчальних посібників і спеціалізованої літератури (передплата 32 журналів «Безпека життєдіяльності») – 9 600грн.;
 • підвищення кваліфікації працівників, які працюють в особливих умовах (електрики, кочегари, водії) – 7000грн.;
 • приведення електрогосподарства у відповідність до діючих законодавчих норм (контури заземлення, опір ізоляції тощо)

– 76 000грн.;

 • страхування будівель, транспортних засобів та працівників (водіїв) від нещасних випадків, а також технічний огляд автобусів –39864 грн.;
 • виплати працівникам надбавок за роботу в особливих та важких умовах (кочегари та кухарі) – 44 000грн. тощо.

Всього на охорону праці відділом освіти за 2017 рік витрачено близько 166 864 тисяч гривень (0,23% від ФОП на 2017 рік), що відповідає виконанню Закону України «По охорону праці» (0,2% від фонду оплати праці).

На підставі вивчення, аналізу стану травматизму, причин його виникнення серед дітей та учнівської молоді можна зробити висновок, що, незважаючи на певні позитивні зрушення у роботі щодо забезпечення безпеки життєдіяльності та профілактики виробничого і невиробничого травматизму, рівень дитячого травматизму залишається достатньо високим. Заходи, щопроводяться у навчальних закладах, є недостатньо ефективними і не забезпечують стовідсоткового виконання державної політики у галузі охорони праці. Шляхи вирішення цієї проблеми відділ освіти бачить у підвищенні ефективності управління безпекою життєдіяльності в навчальних закладах, посиленні роз’яснювальної, профілактичної роботи з дітьми, підвищенні рівня викладання предмета «Основи безпеки життєдіяльності” та в забезпеченні виконання вимог нормативних документів щодо розслідування та обліку нещасних випадків. Підвищення ефективності в справі профілактики травматизму, насамперед, залежить, насамперед  від чіткої координації та тісної взаємодії адміністрації навчальних закладів, педагогічних колективів і батьківської громадськості.

 

Отже, питання безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу є одним із найважливіших у роботі освітніх закладах, тому потребує серйозної уваги та покращення.

 

 

 

РІШЕННЯ

колегії відділу освіти райдержадміністрації

Заслухавши та обговоривши виступ провідного спеціаліста відділу освіти Галагуз І.О., колегія

ВИРІШИЛА:

 1. Відділу освіти райдержадміністрації:
  • Здійснювати контроль за станом безпеки життєдіяльності у навчальних закладах району.

Постійно

 • Передбачити у кошторисі на 2017 рік кошти на придбання протипожежного інвентарю, перезарядку вогнегасників, обробку дерев’яних конструкцій, замір опору ізоляції.

Січень 2017 року

2.3.   Проводити  атестацію  робочих  місць за умовам праці  один раз у 5 років.

Постійно

 1. Снігурівському районному методичному кабінету:
  • Домогтися ефективності навчання основам безпеки життєдіяльності учнів за рахунок підвищення науково-методичного рівня вчителів, які викладають предмет «Основи здоров’я»

Постійно

 • Проводити навчальні семінари – практикуми для вчителів основ здоров’я щодо формування в підростаючого покоління мотивації здорового та безпечного способу життя.

Постійно

 1. Директорам навчальних закладів:
  • Забезпечити неухильне виконання вимог Законів України «Про освіту», «Про охорону праці», «Про пожежну безпеку», «Про дорожній рух», «Про цивільний захист», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», наказів департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації й відділу освіти райдержадміністрації.
  • Забезпечити систематичний контроль за виконанням заходів щодо створення здорових та безпечних умов праці та навчання у навчальних закладах.

Постійно

 • Забезпечити постійний розгляд на нарадах при директорові, педагогічних радах питань про причини і обставини кожного нещасного випадку, який стався з працівниками чи учнями під час навчально-виховного процесу.

Постійно

 

 • Забезпечити якісне проведення розслідування нещасних випадків виробничого характеру.

Постійно

 • Терміново надавати відділу освіти райдержадміністрації повідомлення та інформації про нещасні випадки, акти і матеріали розслідування нещасних випадків,що сталися з учасниками навчально-виховного процесу, аварії, пожежі тощо.

Постійно, протягом доби

 • Проводити профілактику травматизму серед учасників навчально-виховного процесу, виступаючи на батьківських зборах, педагогічних нарадах, учнівських зборах; через засоби масової інформації, учнівські, педагогічні, батьківські збори, засоби масової інформації для профілактики.

Постійно

 • Забезпечити обов’язкове та якісне проведення інструктажів з питань безпеки життєдіяльності з учнями та вихованцями перед початком кожного навчального року з реєстрацією у журналах ісистематично проводити бесіди з даного питання.

Постійно

 • Організувати щорічне проведення замірів опору заземлення електроустановок, обладнання та опору ізоляції проводів.

 

До початку навчального року

3.10. Забезпечити проходження медичного огляду водіїв та технічного огляду шкільних автобусів.

Постійно

 

3.11.Обмежити доступ на територію закладів освіти осіб, які не задіяні в проведенні навчально-виховного процесу, та посилити контроль за недопущенням внесення до приміщень навчальних закладів вибухонебезпечних та інших предметів, що можуть становити загрозу здоров’ю і життю дітей і працівників.

3.12. Посилити охорону навчальних закладів від екстремістських та терористичних проявів. Залучати до цієї справи батьківську спільноту, громадськість, волонтерів.

3.13. У разі виявлення у навчальних закладах та на прилеглих до них територіях зброї, боєприпасів чи вибухових речовин забезпечити оперативне інформування (протягом години) відділу освіти райдержадміністрації, силових та інших структур.

 

 

^ Вгору ^